Архангельський собор Московського кремля

99

Архангельський собор Московського кремля розташований у Кремлі на соборній площі. Відкриття собору довелося до 1333г. З моменту відкриття собор був місцем поховання московських царів і князів.

З моменту свого заснування аж до XVIII сторіччя Архангельський собор служив місцем спочинку московських князів і царів. Надгробні пам’ятники князям зі словами молитов і епітафій на білокам’яних плитах розташовуються під склепінням храму в строгому порядку. Гробниці династії Рюриковичів — вздовж стін храму. Гробниці царів з династії Романових – біля південно-західного і північно-західного стовпів. Перший російський цар Іван Грозний і два його сина поховані в особливій царської усипальниці, влаштованої в вівтарної частини собору.

Стінописом собор був вперше прикрашений в царювання Івана Грозного. Від цієї давньої розписи збереглися лише невеликі фрагменти на стовпах храму і кілька композицій у вівтарі і царської усипальниці. У 1652-1666 рр. собор був розписаний заново великий артіллю російських майстрів. Роботами керував знаменитий царський ізограф Симон Ушаков.

Іконостас собору, увінчаний Розп’яттям, влаштований в царювання Федора Олексійовича Романова в 1679-1681 рр .. Всі ікони написані майстрами царської Збройової палати. Лише на місцевому, нижньому ряду збереглося кілька древніх ікон. Праворуч від Царських врат, знаходиться храмова ікона собору – «Архангел Михаїл в діяннях», створена близько 1399 р. За переказами ця ікона була написана на замовлення вдови Дмитра Донського черниці Євдокії в пам’ять про великого князя і його перемозі у битві на Куликовому полі.