Ботанічний сад Памплемус

287

Ботанічний сад Памплемус – один з найстаріших ботанічних садів Південного півкулі і третій за давнину в світі. З 1988 року носить ім’я сера Сивусагура Рамгулама. Колись на цьому місці були городи, де вирощувалися овочі, які йшли потім на стіл губернатора.

Сам сад був закладений одноруким французьким ботаніком і за сумісництвом інтендантом Маврикія П’єром Пуавром в 1770 році, коли Маврикій був французькою колонією, з метою зібрати в одному місці рослини, які служать джерелом прянощів. Не дивно, що тутешні зарості так благоуханны – зростаючі тут чайне і китайське камфорне дерево, мускатний горіх, гвоздичне дерево, кориця, гібіскус, магнолія наповнюють повітря одуряющими ароматами.

Послідовники Пуавра Жан-Ніколя Сірці і Джеймс Дункан збагатили флору саду, бугенвиллеями, лавровими деревами і араукаріями. Зростає тут і хлібне дерево, з деревини якого місцеві рибалки майструють човни.

На вході в сад перед відвідувачами розорюються виняткової краси ковані головні ворота з колонами, прикрашеними гербами. На кожному гербі зображені короновані лев і єдиноріг. Територія саду займає близько 25 га, в ньому росте 500 видів різних рослин, 80 з яких – пальми. Найнезвичайніші з них – пляшкова, «слонова нога», віяловий і капустяна пальми. А одна з пальм цвіте лише один раз за своє життя, раз в 40-60 років, викидаючи на 6 метрів над кроною з гігантських листя велике суцвіття з мільйонів крихітних квіток. Після цвітіння дерево так виснажене, що може загинути.

Водні рослини вражають не менше наземних – це чудово цвітуть лілії, лотоси, і латаття. Одне з головних ботанічних чудес – латаття «Вікторія Амазонська». Її могутні, під 2 метри в діаметрі, листя мають бортики і здатні витримати вагу до 50 кілограмів!