Будівля Міністерства закордонних справ

341

Будівля Міністерства закордонних справ РФ — одне з семи будівель, що входять в перелік сталінських висоток. Було побудовано з 1948 по 1953 роки за проектом архітекторів В. Р. Гельфрейха і М. А. Мінкуса та конструкторів С. Д. Гомберга і Р. М. Лимановского.

Будівля МЗС — Одне з кращих московських висотних будівель відрізняється стриманістю декору і цілісністю композиції. Виключно вдала постановка 27-поверхової будівлі — фасадом воно замикає вид уздовж Бородінської мосту і Смоленській вулиці, є одним з найбільш парадних в’їздів в московський центр. Вертикальна спрямованість силуету (висота будівлі становить 172 м) підкреслена установкою декоративного металевого шатрового завершення, не передбаченого початковим проектом, але став спільною рисою для всіх семи московських висоток.

Фасад облицьований світлими керамічними блоками, цоколь — червоним гранітом. З боку головного фасаду, на висоті 114 м, із залізобетону змонтований герб СРСР. Він займає площу в 144 кв. м. будівлі Портал оброблений ліпниною (скульптор Р. В. Мотовилов) і забезпечений металевими гратами. Праворуч і ліворуч від порталів — великі обеліски з темно-сірого каменю. У верхніх частинах виступаючих крил вирізьблена дата — «1951», рік, коли будівлю було в основному завершено.

Загальна площа приміщень 65 000 кв. м, кубатура 402 000 куб. м. В будівлі близько 2 000 робітників і обслуговуючих приміщень. Всього в будівлі на момент споруди було встановлено 28 ліфтів, у тому числі 18 швидкісних. Стіни вхідного вестибюля облицьовані світлим мармуром, підлога з полірованого чорного граніту; вітражі та решітки з латуні і анодованого під латунь алюмінію.

Вестибюль повідомляється з підземним гардеробом чотирма ескалаторами. Головний вестибюль, прикрашений колонами з штучного мармуру, стіни з світлого мармуру з різьбленим мармуровим фризом, мармурові підлоги, килимового малюнка; бази, капітелі, обрамлення прорізу і вітражі дверей — латунь. Стіни залу зборів на 500 місць з штучного мармуру, меблі та оздоблення — карельська береза; портьєри і оббивка крісел — червоний оксамит. Дерев’яні частини інтер’єру виготовлені крім карельської берези з полірованого горіха.