Дмитровська вежа Нижегородського кремля

208

Дмитровська вежа, одна з 12 башт Нижегородського Кремля – це свого роду символ міста. Названа вона на ім’я Великого нижегородського князя Дмитра Костянтиновича. За іншою версією назва вежі пов’язане з церквою в ім’я святого великомученика Димитрія Солунського, яка знаходилася поруч.

Кам’яний кремль (замість дерев’яного) був закладений князем Дмитром Костянтиновичем приблизно в 1374-му році. Вперше про башту згадується в джерелах цього періоду, тому її вважають найдавнішою з веж Нижегородського кремля. Однак у ході досліджень 1948-52 рр .. ніяких ділянок кладки, що відносяться до XIV століття, у ній не виявлено – вежа, мабуть, повністю перебудовано в XVI столітті.

Дмитровська вежа, до якої вели Московська і Казанська дороги, займала чільне місце в Нижегородському кремлі. Вона була центром оборони міста. На неї одну припадало до 70% всіх наявних гармат. З часів Кремль втратив свою оборонну роль, і в 1896 році Дмитровська вежа була переобладнана під музей. Вона придбала невластиві їй елементи, при цьому третій і четвертий яруси втратили свій історичний вигляд.

Сучасна Дмитровська вежа мало нагадує те грізне оборонну споруду, якою вона була у XVI-XVII ст. Сьогодні в її стінах розташувався виставковий зал, а прямо біля підніжжя вежі розгорнув експозицію музей військової техніки – постійно діюча виставка “Горьковчане — фронту”.