Долина річки Бзибь

101

Долина річки Бзибь розташувалася біля підніжжя Головного Кавказького хребта. Сама річка Бзибь, яка цю долину утворює, є першою за довжиною, рікою Абхазії. Починається вона на схилах перевалу Аданге, і впадаючи у Чорне море біля мису Піцунда, грає велику роль для «будівництва» самого мису, так як, своїми швидкими водами несе велику кількість уламкового матеріалу.

Річка Бзибь має нерівне русло. Якщо у верхній частині її долину обробив спускається тут льодовик, то далі вона виявилася замкнені у вузькому скелястому ущелина — Верхній Бзибський каньйон, протяжністю 952 метра.На початку шляху протягом стрімке, а далі долина поступово розширюється і течія річки заспокоюється. Нижче Агурипсты, русло Бзыби входить в Нижній каньйон, який триває 35 кілометрів. Особливо грандіозний Нижній каньйон в районі гори Абац, де стіни ущелини майже стрімкі, а загальна глибина його досягає 2000 м. Після злиття з Гегой Бзибь тече в просторому руслі до моря.

Важкодоступні ділянки Верхнього і Нижнього каньйонів Бзыби відомі туристам лише як дорога на Ріцу, в Псху і до верхів’їв долини. Найбільш прості, піші дорозі в долину, так звані «пастуші стежки», йдуть через перевали: Хімса, Гваштхва, Аданге. На схилах ростуть буково-смерекові ліси, незаймані рубкою, а також тут можна зустріти мінеральні джерела.