Дзвіниця Спасо-Евфімієвого монастиря

207

Спасо-Євфимія чоловічий монастир був заснований за указом суздальського князя Бориса Костянтиновича в 1352 році, на березі річки Кам’янки. Приблизно в 1530-1540-і роки був побудований храм в ім’я Різдва Іоанна Предтечі, який протягом півстоліття використовувався в якості монастирської дзвіниці. Дзвони на дзвіниці були невеликими, найбільший з них важив всього 67 пудів.

Спочатку дзвони розміщувалися в невеликих арочках у другому ярусі. Третій ярус – ярус дзвону над храмом, був скоріше всього надбудовано пізніше. Кам’яна трьохпролітна дзвіниця-галерея була прибудована до дзвіниці-храму в кінці XVI – початку XVII століть. Вона призначалася для великих дзвонів, і, можливо, спочатку був побудований один її проліт для розміщення 350-пудового благовестного дзвони, пожертвуваного в 1599 році князем Диомидом Івановичем Черемисиновым. Пізніше на дзвіниці розмістили ще один благовестный дзвін вагою близько 566 пудів. Спосіб дзвону був очепной – з допомогою очеп (жердини).

Пізніше над дзвіницею була побудована чотирикутна вежа з шатровим верхом для часових дзвонів. Годинник перебували в нижньому ярусі башти.

Старовинний підбір дзвіниці Спасо-Евфимиева монастиря цілком до наших днів не зберігся. Зараз підбір дзвіниці складається з 19 дзвонів, підібраних за звучанням.