Фонтан Пантеону

225

Фонтан Пантеону є популярною пам’яткою Італії і знаходиться на площі Ротонди – в одному з найдемократичніших і радісних місць в Римі. Фонтан немов центр тяжіння площі щорічно стає улюбленим місцем в місті для тисяч туристів з різних куточків планети.

Якщо у зв’язку з іншими римськими фонтанами згадуються імена одного-двох творців, то тут авторство визначити складно. Занадто багато архітекторів, майстрів по каменю і навіть чиновників вносили зміни в його вигляд. Початковий проект належав Джакомо делла Порто. Він передбачав встановлення нижнього басейну складної форми з округленими краями, в центрі якого розміщувалася ваза, прикрашена скульптурними деталями. Створення скульптур (а це були чотири комічні маски) було доручено Леонардо Сормани. Фонтан вперше запрацював у 1578 році фонтан.

На початку XVIII століття за наказом папи Климента XI в центр фонтану помістили древній єгипетський обеліск. По-перше, це відразу змінило пропорції всієї споруди, по-друге, вимагає створення потужної опори для стели. І тут вже внесли свою лепту два інших майстра: архітектор Філіп Бариджиони і скульптор Вінченцо Феліче. Крім того, щоб компенсувати кут нахилу площі, постамент фонтану був піднятий, розширено і вирівняний. Тепер з боку Пантеону до нижнього басейну ведуть п’ять ступенів, а з протилежного боку – тільки дві. У 1886 році справжні маски Сормани були заміщені на копії, а в 1928 році прибрали оригінальне огорожу навколо фонтану.