Форт Агри

267

У місті Агрі, всього в 2,5 км від Тадж-Махала, знаходиться Червоний форт – фортеця, яка в епоху Великих Моголів була резиденцією правителів. Треба сказати, що досі частина комплексу задіяна у військових цілях, тому відвідувачів туди не пускають. Але і без цього знайдеться на що подивитися.

Фортеця почали будувати в 1565 році, у зв’язку з тим, що столиця з Делі була перенесена в Агру за ініціативою Акбара Великого. Через шість років форт з усіх боків був захищений стіною. На початку XVII століття Шах-Джахан територія форту була розширена. Будівельна історія добре простежується за матеріалами, які використовувалися різними правителями. При Акбаре перевагу віддавали червоному пісковику з елементами мармуру, тоді як Шах-Джахан волів білий мармур з візерунками із золота і дорогоцінних каменів. З часом військове призначення форту втрачалося, і поступово він ставав просто палацом. Його називають справжнім «містом в місті», з власною мечеттю, що вражає своєю витонченістю і гармонійним пропорціям. Недарма її прозвали Моті Масжид, що в перекладі означає «Перлова мечеть».

Після перенесення столиці назад в Делі в 1648 році Червоний форт втратив своє значення. А в 1666 році тут помер томівшійся в ув’язненні Шах-Джахан. Його син Аурангзеб, захопивши владу, містив батька під домашнім арештом, і з вікон Червоного форту Джахан протягом восьми років з сумом споглядав своє прекрасне творіння – Тадж-Махал. А в 1803 році форт захопили британські війська.