Фортеця Абаата

101

Фортеця Абаата – найдавніший архітектурний пам’ятник Гагри. Збудована понад 15 століть тому то римлянами, то місцевим племенем, коли вона замикала Жоэкварское ущелину і перегороджувала можливим загарбникам шлях зі сходу на захід.

Протягом століть фортеця неодноразово руйнувалася і відновлювалася. В VI-VII століттях всередині був збудований християнський храм, про який відомий мандрівник, археолог і геолог Фредерік Дюбуа де Монперэ висловився так: «Це сама первісна, найпростіша церква, яку тільки можна бачити серед церков перших століть християнства». Церква Абаата (Гагрская церква Покрови Пресвятої Богородиці) пов’язана з ім’ям святого Іпатія (Гагрського Єпископа), чиї мощі імовірно спочивають в цьому храмі.

У 1830 році фортеця була реконструйована російськими військами і у 1830-1860 роках стала ареною запеклих боїв між російськими військами і непокоренными абхазькими племенами. На початку ХХ століття за наказом принца Ольденбурзького частина стіни фортеці була зруйнована, а всередині побудували готель. В даний час крім готелю на території фортеці розташовані Гагрський історико-краєзнавчий музей “Абаата” і ресторан.