Фортеця «Горішок»

83

Фортеця Горішок — один з небагатьох збережених пам’яток старовинної оборонної архітектури. Фортеця розташована на острові, займає всю його територію. Формою кріпосна стіна є витягнутий п’ятикутник з вежами в кожній вершині.

Фортеця налічує 7 століть, була побудована новгородським князем Юрієм Даниловичем, внука Олександра Невського. Перший час вона була основним російським форпостом, який допомагає відбивати атаки шведів. Однак на початку 17 століття шведам вдалося захопити, і вона була перейменована в Нотебург («Горіховий місто»). З 1702 року, після закінчення Північної війни, фортеця знову стає російською. Проте з 18 століття ця фортеця виконує функції в’язниці і стає відома як російська Бастилія. Дуже сильно кріпосне споруда постраждала під час Великої Вітчизняної війни – в ці роки Горішок брав активну участь в обороні Ленінграда.

Сьогодні у фортеці знаходиться музей, а також меморіал, присвячений захисникам фортеці під час Великої Вітчизняної війни. Дістатися до фортеці можливо тільки на водному транспорті.