Гора Мтацмінда

184

Гора Мтацмінда (в перекладі на російську – «Свята гора») є одним з відрогів Триалетского хребта і огороджує Тбілісі з заходу. Завдяки своїй висоті (770 метрів) видно майже у всіх районах міста і є невід’ємною частиною його пейзажу.

Свята гора цікава не тільки як природне явище, але і як історичний і релігійний місце. Мтацмінда була неодноразово оспівана у віршах і піснях грузинських поетів.

За легендою, на горі знаходилася келія одного із засновників грузинського чернецтва Давида Гареджийського. У пам’ять про це тепер на схилі гори розташовується храм Святого Давида. До нього примикає Пантеон — цвинтар, на якому спочивають відомі культурні та громадські діячі Грузії. Тут похований письменник Олександр Грибоєдов і його дружина Ніно Чавчавадзе.

Раніше однією з визначних пам’яток гори був фунікулер, на якому можна було дістатися до самої вершини. Однак в 2000 році трос фунікулера обірвався і досі не був відновлений. Зараз про нього нагадує лише оглядовий майданчик, з якого відкривається прекрасний вид на все місто. Крім оглядового майданчика на вершині гори знаходяться міська телевежа (висота — 277,4 метра), невеликий парк і ресторан.