Інсталяція Апельсинове дерево

127

Інсталяція «Апельсинове дерево» – незвичайний пам’ятник Ізраїлю. Знаходиться у старовинному районі міста Яффо Тель-Авіва. Підвішений в повітрі живе дерево приваблює всіх приїжджих гостей. В народі існує цікава легенда про його походження.

Все почалося з 1948 року, коли ізраїльські селекціонери вивели новий сорт апельсина. Він виявився набагато соковитою інших видів і практично без кісточок. Його назвали Яффо. Виведені апельсини відразу поставили на експорт. Якщо раніше з країни в рік вивозилося близько 200 тисяч фруктів, то з появою Яффо експорт збільшився до мільйонів.

У той же час скульптор Рене Моріна вирішив зафіксувати цю подію у своїй роботі. Він придумав величезний квітковий горщик з глини у вигляді яйця і посадив туди апельсинове дерево. Заради забави підвісив його на тросах в повітрі, зачепивши за сусідні будинки.

Коли приїжджають туристи, то гіди розповідають жартівливу легенду, що раніше це дерево росло біля будинку місцевого жителя. Вийшов указ про вирубку всіх дерев на території міста. Господаря не раз попереджали, але йому було шкода апельсин. Тоді він викопав його з землею і повісив на тросах над тим місцем, де воно росло. Він пояснив це, що дерево росте тепер на території міста. Повітря не потрапляє під цю категорію.

Проте існує ще одне повір’я, згідно з яким інсталяція символізує єврейський народ як народ без коренів, вічно мандрівний і гнаний звідусіль.