Менажерные фонтани

229

Фонтани Петергофа, що принесли йому світову славу, не лише прекрасним пам’ятником паркової архітектури, але й демонструють неабияку конструкторську кмітливість і високий рівень технічної майстерності своїх творців. Одним з найбільш яскравих прикладів є так звані “менажерные” фонтани, розташовані в саду Бахуса перед каскадом Золота Гора в Петергофі.

Ці фонтани були спроектовані за указом і за безпосередньої участі Петра Першого. З вертикальної труби, обкладеної камінням, потужним потоком злітає на пятнадцатиметровую висоту струмінь води, низвергаясь потім в дзеркальну гладь круглого басейну. Однак фонтани не даремно названо “менажерными” або по-французьки – “економними”. Потужність струменя здається – вона порожня всередині, досягається це завдяки спеціальної насадки на трубу фонтану.

Під час війни менажерные фонтани, як і весь Петергоф сильно постраждали, унікальні насадки були втрачені. Не збереглося і креслень. Лише завдяки майстерності реставраторів, які методом проб і помилок зуміли відтворити потрібну форму, сьогодні ми можемо помилуватися цими незвичайними фонтанами.