Музей Мозаїк в церкві Хору

215

Музей Мозаїк в церкві Хору славиться багатою і рідкісною колекцією візантійських фресок і мозаїк. Розписи, які зберігаються тут не мають собі рівних серед усіх візантійських церков. Крім мозаїк і фресок, в церкві Хору збереглися мармурові плити і кам’яна різьба.

Церква Хору побудували в IV – V ст. Давньогрецьке «chōra» і турецьке слово «kariye», перекладається як «передмістя». Розташована церква у кварталі Эдирнекапы, поруч з однойменними воротами. Протягом століть церква багато разів руйнувалася і відбудовувалась. Повністю будівлю було перебудовано в XI ст. і, відповідно, ніяких рис візантійського стилю не зберегло.

Однак будівля примітно зовсім не архітектурою: головна особливість церкви, мозаїки і розписи, якими храм прикрасили з 1315 по 1321 рр. Вважається, що розписи збереглися до наших часів тому, що після завоювання Константинополя, за наказом султана Баязида II церкву перебудували і перетворили на мечеть. Фрески і мозаїки в той час просто приховали під шаром штукатурки. При реставрації Церкви Хору в 1948 р. розпису очистили і відновили.

Сьогодні ж Церква Хору діє як музей, служби тут не ведуться.