Музей-панорама Сталінградська битва

327

Музей-панорама “Сталінградська битва” розповідає про переломному битві під Сталінградом в ході Другої світової війни, про громадянську війну на півдні Росії.

Початок історико-культурному комплексу “Сталінградська битва” було покладено в 1936 році, коли постановою бюро Сталінградського крайкому ВКП(б) було вирішено створити Музей оборони Царицина їм. Сталіна. У січні 1937 року відбулося урочисте відкриття музею в приміщенні колишнього штабу оборони Царицынского Ради робітничих, селянських і козацьких депутатів.

Експозиція музею складалася з документів, фотографій, почесних нагород, зброї, предметів побуту, одягу. Вона розповідала про становлення Сталінграда як великого промислового центру, про історії громадянської війни в Росії і на території краю, про роль соціалізму в розвитку міста. Кілька разів музей змінював свою назву, оновлювалася експозиція. Сучасний свій вигляд музей отримав у 1982 році, коли був перетворений в Волгоградський державний музей-панораму «Сталінградська битва». 8 липня 1982 року була урочисто відкрита панорама «Розгром німецько-фашистських військ під Сталінградом».

Сучасний музей-панорама складається з 8 експозиційних залів і 4 діорам. Це предпанорамный зал, панорамний, Тріумфальний зал, кінозал, військово-історична бібліотека. Фондосховище знаходиться в окремій будівлі. До експозиції музею додалися руїни парового млина, бронекатер БК-13. У 1993 році відкрилася експозиція, присвячена громадянській війні на півдні Росії.

У 2008 році за рішенням уряду Російської Федерації музей-панорама «Сталінградська битва» і історико-меморіальний комплекс «Героям Сталінградської битви» на Мамаєвому Кургані об’єднані в Федеральне державне установа культури «Історико-меморіальний музей-заповідник «Сталінградська битва».