Нікольський морський собор

221

Нікольський морський собор (офіційна назва Морський собор Святителя Миколая Чудотворця і Богоявлення) — великий православний храм, розташований в Санкт-Петербурзі на Микільській площі на березі Крюкова каналу. Собор побудований в тому районі Санкт-Петербурга, де раніше проживали служителі Військово-морського відомства.

Нікольський морський собор був побудований в період з 1753 по 1762 рік за проектом архітектора С. В. Чевакинского. Він є одним з найвидатніших пам’яток архітектурного стилю бароко.
При освяченні собор був іменований “Морським”. У ньому відзначалися перемоги російського флоту. Головна святиня собору — грецька ікона святителя Миколая Чудотворця XVII століття з частинкою його мощей — знаходиться в нижньому храмі.

В 1875 році з ініціативи купця Осія Тупікова поруч з собором з’явився прекрасний сквер, в якому в 1908 році був встановлений пам’ятник офіцерам і матросам, загиблим при Цусіма 15 травня 1905 року на броненосці «Імператор Олександр III». Храм став місцем поминання моряків, загиблих в роки російсько-японської війни 1904 – 1905 років. В їх пам’ять тут встановлені меморіальні дошки.

На сьогоднішній день Нікольський собор залишається чинним, в ньому проходять служби, а у 2000 році були встановлені пам’ятні дошки з іменами загиблих моряків на підводному човні «Курськ». Тут також можна бачити і пам’ятні дошки членам екіпажів інших загиблих човнів. В даний час в храм також були повернуті святині — старовинні ікони живописців Колокольниковых та ковчег із часточками мощей святих багатьох століть, починаючи з перших християнських мучеників.