Палац короля Николи

36

В місті Цетин’є самим величним будинком є палац короля Николи, чий повний титул — кавалер Імператорського ордена Святого Апостола Андрія Первозванного Микола I Мірко Петрович Негош. Його будівництво було приурочено до коронації князя Миколи I в 1910 році. В салонах і при дворах Європи з засудженням говорили, що він надмірно красивий і розкішний для такої маленької країни.

Палац оформлений в стилі Арт Нуво, для якого характерно достаток декоративних деталей, химерних форм і стилізованих квіткових візерунків. Затягнуті шовком стіни, ліпні стелі й вистелені килимами паркетні підлоги робили інтер’єр палацу гідним прийняти будь-якого, самого високопоставленого гостя. Одним з таких гостей був російський цар Олександр Великий, який вважав Миколу I «єдиним справжнім і вірним другом Росії». Треба відзначити, що зв’язки між Чорногорією і Росією були не тільки політичними, але й родинними — дочка Миколи I була одружена з племінником Олександра Великого.

Кожен з покоїв палацу витриманий у власному стилі: східному, венеціанському, вікторіанському. У палаці зберігаються колекції предметів, що мають відношення до історії й культури країни з середніх віків до 1918 року – це меблі, зброя, картини, марки, прапори і безліч інших речей, що мають воістину музейну цінність. Особливої уваги заслуговує збори військових орденів, виконаних із золота і дорогоцінних каменів. У придворній бібліотеці, яка займає 4 зали, зберігається до 10000 примірників рідкісних, у тому числі церковних книг.

Музей короля Николи I був заснований в 1896 році і до 1916 року розміщувався в будівлі Zetski dom (будинок уряду). Під час австрійсько-болгарської окупації в 1916-1918 роках музей був варварськи розграбований, але в 1926 році його відкрили на місці королівського палацу.