Памятник Крилову в Літньому саду

69

Пам’ятник великому російському байкаря І. А. Крилову в Санкт-Петербурзі знаходиться в Літньому саду, поруч з входом зі сторони Палацовій набережній. Встановлений у 1855 році монумент, поза всяким сумнівом, входить в число кращих скульптурних творів Петербурга.

У 1845 році, коли не стало відомого російського байкаря Івана Андрійовича Крилова, практично відразу було оголошено про початок збору коштів на встановлення пам’ятника на його честь. Ця ідея була з ентузіазмом сприйнята городянами і міською владою. Незабаром був створений спеціальний Комітет, який за три роки свого існування зумів зібрати величезну по тим часам суму.

Як тільки кошти були зібрані, Академія мистецтв оголосив конкурс на проект кращого пам’ятника, в якому взяли участь кращі скульптори Петербурга. Вибір кращого проекту зайняв близько півтора років, і в результаті 26 листопада 1849 року був затверджений пам’ятник, розроблений П. К. Клодтом.

Скульптор працював над монументом близько п’яти років, і вже навесні 1854 року пам’ятник був відлитий і почалася чеканка барельєфів. На них зображені сцени з відомих творів Крилова. Тут ви зустрінете і лисицю з вороною, і жабу з волом, і слона з байки «Слон на воєводстві», і півня і перловим зернятком, ну і звичайно знаменитий квартет звірів-музикантів, мавпа і багато-багато персонажі, створені Криловим. Кожен зображений персонаж виразний і натуралистичен, що не дивно, адже «натурщиками» скульптора були справжні тварини!

У 1855 році пам’ятник був урочисто відкритий, а через кілька років для захисту від вандалів була встановлена витончена огорожа. В роки блокади Ленінграда монумент закрили дерев’яними щитами, але осколки снарядів все-таки пошкодили скульптуру. Після закінчення війни, в 1945 році щити забрали, а пам’ятник був відреставрований.