Піраміда Кукулькана в Чичен-Язальниці

293

Піраміда Кукулькана в Чичен-Язальниці – найвідоміший символ культури майя. Піраміда, висота якої сягає 30 метрів, є центром храмового комплексу.

Піраміда, побудована в період між IX і XII століттями нашої ери, була зведена месоамеріканскім населенням Юкатана в честь бога – змії Кукулькана, бога мудрості і прабатька царського роду правителів майя. Висота піраміди складає 26 метрів, на її вершині влаштований кубічний храм, стіни якого піднімаються ще на 4 метри вгору. Довжина сторін Великої піраміди – 55 метрів. Як і всі ритуальні споруди піраміда майя в Чічен-Іце є ступінчастою, вона складається з 9 уступів. По кожній грані піраміди до храму прокладені сходи, кожна з яких складається з 91 ступені. В сумі кількість ступенів налічує 364, а якщо додати до цього числа верхню щабель – підніжжя храму, то ми одержимо число днів у році. Також на кожній стороні піраміди налічується по 18 уступів – 9 з двох сторін від сходів, що дорівнює числу місяців у календарі майя.

Сходи обрамлені балюстрадами у формі зміїв, які спускаються вниз з храму. Два рази в рік під час весняного і осіннього сонцестояння уступи піраміди створюють химерні тіні на фігурах зміїв – здається, що змії рухаються і оживають.

Храм на вершині піраміди служив місцем жертвоприношень. Археологи виявили в приміщеннях піраміди скульптуру бога Чака-Мооля і кам’яний трон – «Рогожу Ягуара» – шедевр пластичного мистецтва.