Садиба Голіциних в Дубровицах

44

Садибний комплекс у підмосковних Дубровицах цікавий для нас і як архітектурний пам’ятник, і як місце, в історії якого тісно сплелися прізвища багатьох відомих дворянських родин Росії.

До середини XVII століття Дубровиці належали боярину Івану Васильовичу Морозову. Його донька Ксенія вийшла заміж за князя Івана Андрійовича Голіцина. Так Дубровиці стали володіннями цього прізвища. У 1781 року садиба була продана графу Григорію Потьомкіну, а потім ще кілька разів змінивши своїх власників, знову повернулася до Голіциним.

Садибний палац був створений у першій половині XVIII століття в стилі бароко. У наступному столітті будинок був капітально перебудований в дусі класицизму, і таким ми бачимо його сьогодні. Великий кам’яний будинок в три поверхи з бельведером, балконами, терасами вздовж південної та північної стін і критими галереями височіє на невеликому пагорбі. По кутах палацовій площі, в минулому обмеженою витонченими кованими гратами, знаходяться два одноповерхові флігелі. Розкішна внутрішня обробка, що приводила в захват гостей садиби, нині майже повністю втрачена. Виняток становить лише Гербовий зал, на стінах якого збереглися чудові фрески.

Поруч з садибою – храм Пресвятої Богородиці, видатний пам’ятник архітектури, не має прямих аналогів. Будівля в стилі бароко пишно прикрашена різьбою, кам’яними скульптурами і увінчаний не традиційним куполом, а кованої короною з хрестом. Будівництвом цього храму Петро I дякував Всевишньому «за помазання на престол».