Собор святого Рівноапостольного князя Володимира

61

Собор Святого рівноапостольного князя Володимира в українському місті Севастополі являє собою одну з головних визначних пам’яток міста, пам’ятник історії і архітектури. Ця православна церква є також усипальницею російських адміралів і морських офіцерів.

Історія собору почалася з 1825 року, коли адмірал А. С. Грейг звернувся з проханням до імператора Олександра I про те,щоб встановити пам’ятник на руїнах Херсонеса — місці, де прийняв хрещення князь Володимир.У 1842 році адмірал М. П. Лазарєв звернувся до імператора з проханням про те, щоб будувати собор не на руїнах Херсонеса, а в центрі Севастополя. Будівництво п’ятиглавого кубовидного хрестово-купольного храму розпочалося влітку 1854 року.

Будівля побудована з інкерманського каменю, його висота становить 32.5 метра. З зовнішньої сторони стіни південного і північного фасадів вмонтовані чотири меморіальні плити з іменами і датами життя похованих адміралів Ст. А. Корнілова, П. С. Нахімова, М. П. Лазарєва, в. І. Істоміна.

Внутрішнє оздоблення храму є унікальним, на стінах немає ікон, замість них встановлені мармурові плити з іменами 33-х героїв Першої оборони, які були удостоєні ордена Святого Георгія. Усипальниця цих адміралів знаходиться в нижній церкви, тут були поховання ще 9 адміралів російського флоту, але вони не збереглися.