Стародавні Дельфи

120

Дельфи — це один з найважливіших релігійних центрів Давньої Греції, в 176 км від Афін. Дельфійський археологічний комплекс та музей розташовані біля підніжжя знаменитої гори Парнас в Долині. Ще в XVII ст. англійські та французькі дослідники намагалися знайти місцезнаходження давніх Дельф, але безуспішно. Місто й святиню зникли під шаром пізніших нашарувань, і ніхто не знав, де вони перебували. Тільки в 70-х роках XIX ст. німецькі та французькі археологи почали тут систематичні розкопки, які призвели до того, що Дельфи знову з’явилися світу.

У давнину Дельфи вважалися центром світу. Згідно з легендою, два орла Зевса, випущені з різних кінців світу, зустрілися над схилами гори Парнас, в той же момент з неба впав конічної форми камінь, який і визначив центр Всесвіту. Камінь цей отримав назву «омфалос»,і став одним із символів дельфійського святилища.

Тераси на південному схилі гори, що досягає 2457 м, уступами піднімаються до святилища Дельф. Дельфійський храм, розташований в природному кам’яному амфітеатрі, протягом століть вважався самим священним місцем на землі.

Святилище Аполлона (Теменос) було в давнину одним з найважливіших культових центрів Греції, без самого шанованого оракула античності, знаменитого Дельфійського оракула, не приймалося жодне важливе рішення. Дельфійські святилище було надзвичайно багато. Кожен паломник приносив у дар богу що-небудь цінне, а посланці міст-полісів будували тут чудові скарбниці і споруджували бронзові або мармурові скульптурні пам’ятники.