Староновая синагога

93

Староновая синагога є найстарішою не тільки в Празі, а й у всій Європі. Будівля чудесним чином пережило пожежі, війни, погроми і дійшло до нас у своєму первозданному вигляді, лише трохи змінившись внаслідок реконструкцій.

Староновая синагога знаходиться в єврейському кварталі Праги. Її основу відносять до 1280 році. Назва склалося історично: на момент побудови цієї синагоги вже існувала інша. Природно, що новоспоруджену стали називати новою, а іншу — старої. Пізніше стара синагога була зруйнована, і з роками нова синагога стала називатися «СтароНовая».

Синагога — типове готична будівля з подвійним нефом, високою склепінчастою головним залом і двома папертями. Інтер’єр прикрашений многорожковыми люстрами XVI-XIX століть, середньовічної меблями. Тут же історична хоругва, подарована Фердинандом III за допомогу при захисті міста від шведів, дарохранильниця з ренесансними колонами, оброблена скульптурною пластикою на рослинні мотиви.

Найвідомішим рабином Старонова синагоги був рабин Лев, легендарний творець легенди про Голема. Його крісло в Старонова синагозі стоїть праворуч від вівтаря, в знак поваги його пам’яті на нього до цих пір ніхто не сідає.