Свято-Духів кафедральний собор

226

В центрі Мінська знаходиться кафедральний Свято-Духів собор, безумовна окраса міста.

Його історія починається приблизно з середини XVII століття, коли тут був побудований католицький монастир бернардинок. Під час російсько-польської війни храм бернардинок був сильно пошкоджений і освячувався заново в серпні 1687 р. єпископом Віленським Миколою Слупски. У середині XIX століття костел мінських бернардинок був закритий, а через деякий час храм почав нове життя під іншим ім’ям.

У 1860 р. колишній костел, який став православною церквою, був освячений в пам’ять Святих Кирила і Мефодія. У 1870 р. храм переосвятили в ім’я Зішестя Святого Духа. У тому ж року при ньому відкрили чоловічий православний монастир.

Церква діяла до 1918 року, а потім з неї зняли хрести і віддали під приміщення спочатку пожежній команді, потім під архів, а потім і зовсім для утримання ув’язнених. Однак у воєнний час 1942 року храм відновив служби. І більше не закривався. У 1961 р. Свято-Духів храм став собором. Йому присвоїли статус головного храму православної Білорусії.

Найціннішими реліквіями собору є мощі Блаженної Софії Слуцької, частки мощей Святої великомучениці Варвари і чудотворна ікона Мінської Божої Матері. Чудові мозаїчні ікони Пресвятої Трійці, святих Іоанна Предтечі, учителів словенських Кирила і Мефодія.

Перш ніж прийняти сучасний вигляд храм неодноразово перебудовувався. Зараз він виглядає як двухбашенная тринефна базиліка в стилі віленського бароко.