Вулиця Нікольська

104

Нікольська вулиця — старовинна московська вулиця в історичному районі Китай-місто, що проходить від Червоної до Луб’янській площі. Ще в домонгольські часи вона була частиною Великої Володимирської дороги, що з’єднувала Москву з Ростовом Великим, Суздалем і Володимиром.

Назва вулиці походить від монастиря Миколи Старого і в письмових джерелах вперше згадується в 1547 році. У 1935-1990 роках вулиця називалася вулицею 25 жовтня.

Століттями Микільська була однією з найжвавіших торгових вулиць старої Москви. Тут знаходилися знамениті Верхні торгові ряди (сьогодні ГУМ), на Микільській продавали і купували зброю і сідла, хатнє начиння та ікони. У XVII столітті тут розташовувалися двори найзначніших бояр і князів.
На початку XIX століття Микільська стала центром московської книготоргівлі, а у другій половині XIX століття тут розташовувалися контори найбільших російських підприємців, полягали найбільші угоди, проводилися торги – словом, кипіла ділове життя.

Зараз на вулиці розташовано чимало пам’яток архітектури та об’єктів культури федерального і регіонального значення. Саме тут знаходиться Друкарський двір – перша руська друкарня, де Іван Федоров у 1564 році надрукував свій знаменитий «Апостол».