Гора Геллерт

81

Свою назву гора отримала по імені місіонера єпископа Геллерта. Починаючи з 1030 року він ніс християнську віру в народ, але язичники жорстоко розправилися над ним — його посадили в бочку, утикається цвяхами, і скинули з гори в Дунай. У 1083 р. він був канонізований і вважається одним з покровителів Угорщини.

Сьогодні на висоті 40 метрів на схилі гори стоїть пам’ятник Святому Геллерту. Позаду пам’ятника напівкругла колонада, біля підніжжя — мальовничий водоспад.

Трохи вище пам’ятника, всередині гори, знаходиться водосховище на 80 млн. літрів води, а ще далі -астрономічна обсерваторія, існуюча з 1815 р.

На самій вершині збереглися кріпосні споруди, створені австрійцями в середині XIX століття для контролю над бунтівливим Будапештом. Півстоліття тут стояв австрійський гарнізон, лише в 1899 році угорські влади викупили цитадель. Фортеця зі складною системою підземних ходів, бункерів, шахт була останнім оплотом фашистів під час визволення міста радянськими військами. В честь цієї події і був створений монумент Свободи у вигляді жіночої фігури з пальмовою гілкою у високо піднятих руках.

У нижній частині гори, безпосередньо в печері Св. Іштвана, знаходиться католицька церква, що нагадує своєю атмосферою перші печерні християнські храми.