Китай інвестує в Україну

10-17-2018

Китай инвестирует в Украину
Думки експертів з приводу того, чи варто Україні просити кредит у Китаю розійшлися. Так, економічний експерт Віталій ШАПРАН вважає, що залучені кошти, безумовно, будуть позитивом для України, так як дозволять поправити поточний рахунок платіжного балансу (рух грошових коштів у вигляді платежів з країни в країну). До того ж, частина цих коштів піде на закупівлю товарів усередині країни, тому будуть обмінюватися на гривню, що зміцнить нашу валюту і підтримає національного виробника.
Також хочемо вам порекомендувати почитати про Дэн Сяосю який хоче інвестувати в України
Однак Ярослав ЖАЛІЛО, президент центру антикризових досліджень, підкреслює, що дуже важливо, на яких умовах буде взято кредит. Китайці народ прагматичний – не виключено, що вони вимагатимуть в обмін на гроші, щоб інфраструктурні роботи виконувалися китайськими компаніями. Це зменшить здатність вчасно розрахуватися з боргом. Адже якщо за кредитні кошти самим запустити будівництво і отримати дохід – буде з чого повертати гроші. Але якщо за кредитні гроші найняти китайські фірми, Україна «повісить» на свою шию великий борг.
Готовий Китай надавати Україні кредит – це теж питання, на яке немає однозначної відповіді. З одного боку, є домовленість на рівні прем’єрів країн провести переговори з приводу надання траншу в першому кварталі поточного року. Більш того, прем’єр-міністр Китаю Ма Кай заявив про готовність підтримувати економіку України та стимулюватиме інвестування.
Ще одна причина, по якій Китай може погодитися надати кредит Україні, – це його бажання укласти Зону вільної торгівлі (ЗВТ) з нашою країною, про що йдуть переговори вже два роки. На думку Я. Жаліло, Китаю вільна торгівля з Україною вигідніше, ніж нам. Для них знімуться митні бар’єри, і вони зможуть збільшити імпорт своїх товарів в нашу країну, який і без того більше нашого експорту (в минулому році в України було негативне торгове сальдо з Китаєм – ми продали Китаю менше, ніж купили – мінус 3,607 млрд дол.
До того ж не варто забувати, що у Китаю вже є негативний досвід надання кредитів Україні. Так, 6 років тому, ДПЗКУ (державна продовольчо-зернова компанія України) та Експортно-імпортний банк Китаю підписали угоду про надання українській стороні кредиту в розмірі 3 млрд дол., які планувалося спрямувати на закупівлю зерна для подальшої поставки в Китай. Україна отримала перший транш у розмірі 1,5 млрд дол., але надала в Піднебесну зернові лише в обсязі 20% від обумовлених в угоді.