Острів сліз

71

«Острів сліз» — пам’ятне місце Мінська, овіяне сумною романтикою. Це красиве місце ще називають «Острів мужності і скорботи».

Острівець на річці Свіслоч з’єднаний з берегом горбатим містком, який призведе до пам’ятника синам Вітчизни, які загинули за його межами. Він був встановлений в пам’ять про загиблих воїнів-афганців у 1996 році. Плакучі верби по периметру острова полощуть свої довгі віти в річці, не перестаючи оплакувати воїнів.

Виразний пам’ятник нагадує храм, схожий за обрисами на первісний вигляд храму Ефросиньи Полоцької XI століття, він оточений фігурами скорботних жінок — білоруських матерів, що оплакують своїх загиблих синів. Всередині — чотири вівтаря з викарбуваними іменами загиблих воїнів-афганців. Їх 771. Біля кожного імені рідні та близькі можуть запалити свічку. У кожному вівтарі знаходиться ікона. Внутрішні поверхні стін і купол пам’ятника розписані біблійними сюжетами.

Храм вінчає хрест з рубіном в центрі. Освітлений знизу спеціальним ліхтарем, рубін «горить» краплею крові, символізуючи і кров Христа, і кров полеглих воїнів.

В самому центрі храму в землю закладена привезена матерями з могил синів земля, а також афганська земля. І капсула зі списком загиблих і із зверненням до нащадків. Візуальний образ доповнює дзвін дзвонів і стогони спеціально розташованих струн.

У наші дні «Острів сліз» став пам’ятником воїнам-афганцям, але і всім білорусам, загиблим в будь-яких боях. Він пристосований для того, щоб всі бажаючі мали можливість згадати і пом’янути тих, хто був їм дорогий, та хто віддав життя за Вітчизну.