Собор Успіння Пресвятої Богородиці

302

Собор Успіння Пресвятої Богородиці є головним соборним храмом знаменитої Києво-Печерської лаври. Це один з найдавніших храмів Київської Русі, велична будівля з дуже драматичною історією.

Успенський собор був побудований в XI столітті. Він багато разів перебудовувався і оновлювався, був майже зруйнований під час землетрусу 1230 року, потім постраждав під час татаро-монгольської навали. У 1718 році собор майже знищила пожежа. Але кожного разу її відбудовували і відновлювали. У роки Великої Вітчизняної війни Успенський собор був зруйнований і розграбований фашистами. Після цього довгі роки руїни собору були законсервовані, і тільки в 1995 році почалося його відновлення. У 2000 році собор Успіння Пресвятої Богородиці був повністю відбудований заново.

На жаль, до наших днів не дійшли знамениті настінні розписи храму. Фрески, які можна побачити зараз, є сучасними. Відновлювальні роботи ще тривають – передбачається прикрасити собор ліпними елементами, розписами, відтворити знищені інтер’єри. В Успенський собор повернено частину викрадених у ХХ столітті цінностей.

У соборі розташовувалися усипальниці понад 300 відомих людей, в тому числі київських князів – наприклад, Володимира Хрестителя.