Троїцький собор

98

Троїцький собор Сергієва-Посада вважається найдавнішою спорудою Троїце-Сергієвої Лаври, заснованої преподобним Сергієм Радонезьким. Храм був побудований в 1422 році на місці дерев’яних церков,що будувалися одна за одною в 1345, 1356 і 1412 роках. Чотиристовпний хрестово-купольний собор є прикладом раннемосковского білокам’яного зодчества.

У Троїцькому соборі в срібній раці знаходиться найбільша святиня — мощі преподобного Сергія Радонезького. Вони були перенесені в Троїцький собор в 1426 році. Святий Сергій Радонезький помер 25 вересня 1392 року, а в 1452 році він був причислений до лику святих.

Представляє інтерес п’ятиярусний іконостас ,більшість ікон якого написано в XV столітті іконописцем Андрієм Рублевим і іконописцями його кола. Стародавня фресковий живопис собору, виконана Андрієм Рублевим і Данилом Чорним, до наших днів не збереглася.

З південного боку до собору впритул примикає Никонівський церква. Вона була побудована в 1548 році над труною преподобного Никона Радонезького, ігумена монастиря,учня і наступника Сергія Радонезького. З південно-західного боку до собору прибудовано Серапионовская намет, збудована у 1783 році, під якою був похований архієпископ Новгородський Серапіон. За переказами, раніше на цьому місці була келія преподобного Сергія Радонезького.