Василівський острів

133

Василівський острів, утворений двома рукавами Неви, є найвідомішим серед островів Санкт-Петербурга. Він увійшов в історію під кількома назвами — фінським «Хирвисаари», або «Лосиний острів», шведським «Даммархольм», або «Ставковий острів».

Походження назви «Василівський острів» пов’язують з однією легендою, корені якої сягають у часи Петра Першого. Колись на острові розташовувалися зміцнення, а командиром загону був якийсь капітан-артилерист по імені Василь Кормчин. І нібито государ, посилаючи йому накази, підписував свої послання дуже коротко: «До Василя на острів». Легенда дуже виразна, але не відповідає дійсності, оскільки назва «Васильєв острів» було відомо ще з письмових історичних джерел XVI сторіччя, — задовго до заснування Петербурга.

Василівський острів славиться своєю мальовничою архітектурою, численними музеями, але головна його особливість — це унікальна планування — весь острів буквально поцяткований перпендикулярними вулицями-лініями. В 1710-1720 роках Петро Перший вирішив влаштувати на острові регулярне планування за проектом архітектора Доменіко Трезини. Основу планування склала мережа паралельних каналів, які пізніше були засипані, а їх змінили знамениті лінії Василівського острова.