Василівський острів

292

Василівський острів, утворений двома рукавами Неви, є найвідомішим серед островів Санкт-Петербурга. Він увійшов в історію під кількома назвами – фінським “Хирвисаари”, або “Лосиний острів”, шведським “Даммархольм”, або “Ставковий острів”.

Походження назви “Василівський острів” пов’язують з однією легендою, корені якої сягають у часи Петра Першого. Колись на острові розташовувалися зміцнення, а командиром загону був якийсь капітан-артилерист по імені Василь Кормчин. І нібито государ, посилаючи йому накази, підписував свої послання дуже коротко: “До Василя на острів”. Легенда дуже виразна, але не відповідає дійсності, оскільки назва “Васильєв острів” було відомо ще з письмових історичних джерел XVI сторіччя, – задовго до заснування Петербурга.

Василівський острів славиться своєю мальовничою архітектурою, численними музеями, але головна його особливість – це унікальна планування – весь острів буквально поцяткований перпендикулярними вулицями-лініями. В 1710-1720 роках Петро Перший вирішив влаштувати на острові регулярне планування за проектом архітектора Доменіко Трезини. Основу планування склала мережа паралельних каналів, які пізніше були засипані, а їх змінили знамениті лінії Василівського острова.