Будинок Чорної Мадонни

276

Майже чотири століття чорна Мадонна оберігала будинок на вулиці Целетна. Коли в 1911 році його зносили, Мадонну не зважилися розлучати з цим місцем і дбайливо переселили на фасад вже нової будівлі, заховавши її за золотою решіткою. А новий будинок так стали називати – «У чорної Мадонни».

Починаючи з 1912 року, кут вулиці Целетна і Фруктового ринку прикрашає будівлю досить сміливого архітектурного рішення. Автором його проекту був Йозеф Гочар. У ньому він втілив досить неординарне бачення простору, зване кубізм. Споруда викликала багато суперечок своєю явною відмінністю від сусідніх будинків. У ній не було жодної плавної лінії, чіткі квадрати вікон ділили простір стін на такі ж чіткі фігури. Все строго, функціонально, грунтовно. Наш погляд, звиклий до одноманітним силуетах багатоповерхівок, вже не бачить в цьому проекті нічого революційного, а на початку XX століття це був справжній виклик.

Спочатку будинок призначався для універмагу, але сьогодні на першому поверсі відкрито кафе Гранд Орієнт, на двох наступних – працює постійний музей-виставка робіт у стилі кубізм, на четвертому – приміщення для тимчасових виставок. Відвідавши музей, ви опинитеся в чарівному світі меблів, книг, історичних листівок і ювелірних виробів тієї епохи, коли кубізм був модною течією. Твори, створені в цьому стилі, можна придбати в розташованому неподалік магазинчику Modernista (“Модерніст”).