Мечеть Аль-Акса

94

Слово «акса» означає «дальній». Мечеть Аль-Акса була названа так тому, що дуже віддалена від Масджид аль-Харам – Заповідної мечеті, яка знаходиться в Мецці. Багато плутають Аль-Аксу з більш пізньої мечеть Куббат ас-Сахра (Купол Скелі), розташованої поруч. Цю красиву, витриману в синіх тонах мечеть з яскравим золотим куполом можна бачити у всіх теле — і фоторепортажах про Палестині. На сьогоднішній день Мечеті Аль-Акса і більш пізня Куббат ас-Сахра утворюють історичний комплекс.

У цьому місці Мухаммед зустрів пророків Авраама, Мойсея та Ісуса і звершив молитву в якості імама. Потім ангели розсікли Магомету груди й омили його серце, і він піднявся на небо по драбині ангелів, де постав перед Аллахом, відкрив Мухаммеду правила мусульманської молитви.

Перша будівля мечеті Аль-Акса (тоді це був простий молитовний будинок) було побудовано халіфом Омаром бен аль-Хаттабом в 636 році нашої ери. То будівлю, яким воно є сьогодні, зведено халіфом Абдель аль Маліком в 709-714 роках нашої ери. Пізніше воно багато разів видозмінювався внаслідок перебудов, пожеж і руйнувань.

Мечеть має сім галерей і купол, який зсередини викладена мозаїкою, а зовні вкрите свинцевими пластинами. Всередину мечеті, де є безліч мармурових колон, з’єднаних арочними перекриттями, ведуть сім дверей з північної сторони, і по кілька — з інших сторін. Стіни мечеті до середини біломармурові, а з середини до стелі – мозаїчні. Під будівлею Аль-Акси розташовується місткий підвал, де хрестоносці тримали коней, звідси і його назва — Соломонові стайні.

Мечеть Аль-Акса – одна з найбільших мечетей; під час п’ятничних молитов вона може вмістити до 5000 моляться.