Місце Хрещення Ісуса Христа

376

Досі переважала думка, що місце хрещення Ісуса Христа розташоване в околицях селища Каср ель-Яхуді на західному березі річки Йордан. Проте новітні археологічні знахідки показали, що обряд хрещення було здійснено в іншій точці – на східному березі річки, де зараз знаходиться йорданський селище Ваді-ель-Харар.

Опис того місця, де був хрещений Христос, міститься тільки в Євангелії від Іоанна. У ньому говориться, що Іван Хреститель проповідував і хрестив недалеко від селища Віфанія на верхньому Йордані. Однак було невідомо, де було це місце, тому що в Палестині було кілька селищ із такою назвою.

Повної впевненості в тому, де відбулося хрещення Христа, не було до останнього часу, поки під час розкопок не була виявлена основа грецької колони, що представляє мармурову плиту у формі квадрата зі стороною в два метри. У часи раннього християнства вона була встановлена в тому місці річки, де Іоанн Предтеча хрестив Ісуса Христа у водах Йордану.

Знахідка підтвердила правильність припущень про те, що Ваді-ель-Харар – справжнє місце хрещення Ісуса Христа, оскільки у творах, написаних паломниками по Святих місцях часів розквіту Візантійської імперії, часто згадувалася грецька колона з хрестом на вершині, що позначає це місце.

Виявлена під час розкопок плита, як вважають вчені, є підставою саме тієї самої колони. Вона була виявлена на сорок метрів на схід від сьогоднішнього берега Йордану, що цілком відповідає висновкам вчених про те, що в V столітті Йордан дещо змінив своє русло при впадінні в Мертве море. Мармурова плита була виявлена під час дослідження руїн візантійської церкви, від якої вели сходи, спускавшиеся прямо в річку. Недалеко від останньої ступені і було виявлено основу знаменитої колони.

Подальші дослідження показали, що на цьому місці були побудовані три церкви. Перша з них височіла на шість метрів над землею на спеціальних арках з тим, щоб уникнути руйнування під час розливів Йордану. Однак згодом церкви прийшли в занепад і місце хрещення поступово було забуто.

Новітні дослідження допомогли повернути людству одну зі святинь християнства.