Монастир Острог

141

Православ’я — основна релігія Чорногорії, а одна з найвизначніших православних святинь — монастир Острог заснований у 17 столітті. Розташований монастир в горах, на висоті 900 метрів над рівнем моря. Від найближчого міста Даніловграда його відокремлюють якихось 15 км, але частина шляху пролягає по гірському серпантину, де дорога настільки звивиста і вузька, що тільки дивом на неї роз’їжджаються легкові автомобілі.

Сам монастир складається з двох частин – верхньої та нижньої. У кожній зберігаються свої реліквії. Для нижньої частини, що складається з келій і церкви Св. Трійці, це мощі отрока Станко, який не випустив з рук святий Хрест навіть перед загрозою їх відсікання кровожерними турками. У верхню частину монастиря веде кам’яниста дорога через ліс, і по ній має сенс пройтися не поспішаючи – вона напрочуд красива.

Верхня частина монастиря, яка ніби виростає з стрімкого схилу скелі, складається з Хрестовоздвиженської та Введенської церкви діви Марії. Ті будівлі, які можна побачити сьогодні – це те, що довелося практично заново відбудувати після пожежі 1923 року.

Славу і популярність монастир набув у XVII столітті: свої останні 15 років життя в ньому провів єпископ Василь. У часи османських гонінь він був оплотом православ’я, зміцнюючи людей у християнській вірі. Кажуть, сила його молитов була така, що давала зцілення від найстрашніших хвороб. Його мощі, нині зберігаються в Острозі як чудотворна реліквія.

Згідно з переказами, чимало дивного відбувалося в чорногірському монастирі Острог, і про це охоче розповідають місцеві ченці. Але не тільки за чудесними зціленнями варто їхати сюди… варто піднятися по вузькій драбинці на маленьку оглядовий майданчик, щоб завмерти, побачивши приголомшливу по красі і величі панораму, яка відкривається погляду. І ця краса, можливо, теж одне з місцевих чудес