Патріарший собор Андрія Первозванного

225

Патріарший собор у Піцунді був заснований на початку X століття у часи правління Баграта III – великого грузинського царя з династії Багратионов. Його побудували на честь Святого Апостола Андрія Первозванного. У середині X століття обитель стала кафедрою Абхазьких Католикосов. Тут проводили висвячення єпископів і вибори Католикосов-Патріархів Абхазії. В XI — XV століттях храм неодноразово перебудовували. На початку XVII століття кафедру католикосов Абхазії перенесли в Гелаті під загрозою нападу з боку турків, і собор був покинутий.

В кінці XIX століття обитель знову була відновлена і освячена на честь Успіння Богородиці. Патріарший собор належить до типу трехнефных, трехапсидных і крестовокупольных храмів. Його будували з цегли і каменю, в розподілі цих матеріалів існує певна закономірність. Від цоколя стіни собору складені виключно великими кам’яними блоками, а його кладка має змішаний характер – ряди каменю чергуються з цегляними прошарками.

Всередині храму, в його західній частині, розташована усипальниця, в якій знаходяться дві величезні гробниці, влаштовані апостолів Симона Кананиту і Андрію Первозванному, про що свідчать дві фрески з зображеннями святих.